• My cart
    0,00
    0
    • Sepetiniz şu anda boş.

MEHMET CÖMERT ZEYTİNYAĞI SABUNU

Saf zeytinyağı sabunu çocukluğumda vardı; büyükannem evde yaptırırdı. Gerçek sabunda olmaması gereken kimyasallarla dolu sabunlar çıkmadan önce.

MEHMET CÖMERT SABUNLARI’NI o sabuna duyduğum özlemle yaptım; o zaman yapıldığı gibi, tamamen el emeğiyle.

SAF ZEYTİNYAĞI SABUNU’NU daha iyi takdir etmeniz ve keyfini çıkarabilmeniz için onu biraz tanımanızda yarar olduğuna inanıyoruz.

Hamurundan başlayalım;

Yemeklik zeytinyağına yakın kalitede bir zeytinyağı kullanıldı; o bakımdan çok özel. Parfüm veya boya eklenmedi. Şimdiye kadar sıradan zeytinyağı sabunlarında alıştığınız gibi kokmamasının sebebi bu. Gerçek zeytinyağı sabunları zaten böyle kokar. SAF ZEYTİNYAĞI SABUNU iyi zeytinyağı ile yapıldığında kokusu yok gibidir ancak ıslandığında karakteristik hafif bir kokusu olur. Çocukluğumdaki temizlik kokusudur bu.

Sabunlar kalıplarda şekillendirilmedi, düz bir sahta döküldü hamur. Soğuyup donduktan sonra her biri tek tek elle kesildi. Birbirlerinden farklı şekilde olması da bundan; bu işlemde el emeğinin bir kanıtı. Hatta bazı sabunlarda ufak tefek kırık köşeler dahi bulabilirsiniz.

SAF ZEYTİNYAĞI SABUNU’nun sıradan sabunlar gibi kolaylıkla erimesini ve köpürmesini beklemeyin. Bu özellik onun doğru yağ ve doğru yöntemlerle yapıldığının bir kanıtıdır. Az ve geç köpürmesi temizleme gücünün az olduğu anlamına gelmez. Erimesi zor olduğu için çok uzun süre dayanır.

SAF ZEYTİNYAĞI SABUNU’nuzu el, yüz ve vücut temizliğinde kullanabilirsiniz. Hatta üreticinin önerilerine uyarak elde yıkanabilen narin yün, ipek ve kaşmirlerinizin temizliğinde de kullanabilirsiniz. Deterjan gibi yapay maddeler içermediği için yün ve kaşmir gibi doğal elyaflarda bulunan lanolini eriterek yıpratmaz, bu özelliğiyle sizin için de iyidir; cildi kurutmaz.

Büyükannem hayatı boyunca bulaşıklarını da yıkadı saf zeytinyağı sabunuyla. Onun tarifini deneyebilirsiniz. 3 litre kadar sıcak suyun içine bir kalıp saf zeytinyağı sabununu rendeleyin. Birkaç gün karıştırarak erimesini bekleyin. Bu karışımı tüm yıkamalarınızda kullanabilirsiniz.

X